اشتباهات مرگبار!!

کارگاه ریدینگ اوج
اکتبر 29, 2019
فیلم های کمک آموزشی
نوامبر 7, 2019

اشتباهات آموزشی در زبان انگلیسی

انتخاب نام تیتر این مطلب عجیب است اما باید اعتراف کنم که چیز دیگری نمی شد برایش انتخاب کنم، چونکه واقعا باید اسمشو مرگبار گذاشت!! اشتباهاتی که بعضی از مواقع با سرنوشت شما گره می خورند و زندگی شما را تغییر می دهند! پس با دقت این مقاله را بخوانید.

قابل اشاره است که در تمام این سالها که گروه آموزشی ما مشغول به تدریس بوده است شاهد اشتباهات بسیار زیادی از دانش پژوهان بوده ایم که گاه از روی ندانستن بوده و گاه بوسیله افرادی که صلاحیت علمی لازم را نداشته اند به آنها توصیه شده است. بنابراین تصمیم گرفتیم که در هر زمان که مجالی بود به مشکلات و اشتباهاتی بپردازیم که به صورت وحشتناکی در حوزه آموزش زبان انگلیسی در ایران وجود دارد و سالها است که بوسیله زبان آموزان انجام می گیرد. بعضی از مواقع این اشتباهات نه تنها آسیب به روند آموزشی می زند بلکه گاه به صورت خیلی زیادی بین دانش پژوهان استفاده می شود و فکر می کنند که در راه درست قرار گرفته اند!! و شروع به توصیه به دیگران نیز می کنند….در ادامه یک به یک آنها را توضیح خواهم داد و راه حل نیز به شما خواهم داد:

خرید انواع کتاب های انگلیسی

این که شما به اولین کتاب فروشی مراجعه می کنید و خودسرانه کتاب آموزش زبان انگلیسی می خرید رو من نمی توانم به هیچ عنوان قبول کنم!! بعد هم با کمال افتخار آنها را در منزل روی هم تلنبار می کنید و به کسانی که به منزل شما می آیند پز آنها را می دهید!!!  البته بارها خود نیز در کلاسهای خصوصی در منزل شاهد بوده ام که زبان آموزان دو ردیف از قفسه کتابخانه رو به کتابهایی که نادانسته خریداری کرده اند اختصاص داده و متاسفانه فکر می کنند کار درستی هم کرده اند. زبان پژوه گرامی شما فقط باید کتابی را خریداری کنید که معلم به شما توصیه کرده نه اینکه “جلدش قشنگ بود من ازش خوشم آمد” شما در اصل با خرید این جور کتاب ها فقط وقت، پول و انگیزه خود را از دست می دهید نه چیز دیگری. پس به حرف مدرس خود گوش کنید و بی هدف خرید نکنید…

تغییر مداوم آموزشگاه

فکر می کنید با تغییر مداوم آموزشگاه به هدف خود نزدیک تر می شوید؟ خیر شما در اصل از هدف خود دورتر می شوید. شما با عوض کردن محیط آموزشی از یک آموزشگاه به یک آموزشگاه دیگر در حال عقب گرد هستید، چون که باید هم کتاب را تعویض کنید و همینطور با یک سیستم آموزشی جدید خودتون را به آن عادت دهید. تازه این اول ماجرا است….چطور؟ چون ممکن است به کیفیتی که به دنبال هستید اصلا نرسید و دوباره مجبور به تعویض آموزشگاه زبان خود شوید و این پروسه را تا ابد ادامه بدهید!

خوب پس پیشنهاد ما چیست؟  هر جا که در حال تحصیل هستید، سعی کنید کل دوره آموزشی خود را در آموزشگاهی که دوره خود را شروع کرده اید به پایان برسانید و حداقل زمانی مکان خود را تعویض کنید که عاقلانه و با یک هدف مشخص باشد.

سیستم آموزشی معجزه آسا

هیچ آموزشگاه زبانی دارای سیستم آموزشی معجزه آسا و رسیدن شما به مدرک زبان( آیلتس، تافل، پی تی ایی) انگلیسی در مدتی بسیار کوتاه نیست. و هیچ آموزشگاهی مدرسه هاگوارتز (مدرسه جادوگری) هم نیست!! پس اینکه من باید به دنبال یک سیستم آموزشی باشم که معجزه بکند تا به حال به وجود نیامده و نخواهد آمد. در اصل آموزش نیازمند مطالعه، شرکت در کلاس و صد البته گوش سپردن به حرفهای مدرس است نه اینکه دنبال راه میان بر و کوتاه باشید.

در آخر دقت بفرمایید که ممکن است یک سیستم آموزشی توانایی کوتاه کردن دوره آموزشی رو داشته باشد اما نباید انتظار گرفتن آیلتس در ۳ ماه آن هم با نمره ۷ را داشته باشید. پس در آخر باز این شما هستید که قوانین بازی رو تعیین می کنید، مطالعه….مطالعه…مطالعه…….

مقاومت آموزشی

یکی دیگر از اشتباهاتی که در بین عده کمی از دانش پژوهان زبان های خارجی دیده می شود، مقاومت آموزشی است. به این معنی که با هر معلم و سیستم تدریس مشکل دارند و ناله می کنند که از این روش آموزشی و حتی  شخص او رضایت ندارند و اگر امکانش است هم مدرس، کلاس و حتی کتاب را نیز تغییر دهند!! و همیشه هم هیچ دلیل قانع کننده ایی ندارند…..جالب است بدانید وقتی که در آخر مدیرت آموزشگاه بر خلاف میل خود دست به این تغییر می زنند باز با مدرس جدید مشکل خواهند داشت اما در شکلی جدیدتر…!!

دقت بفرمایید که با تغییر مدرس و روش آموزشی هیچ چیز نه تنها به شما نخواهد رسید بلکه باز از هدف و برنامه خود عقب تر خواهید افتاد. پس به جای نقد و ایراد از سیستم سعی بفرمایید خود را با آن تطبیق دهید تا در کوتاه ترین زمان به هدف خود برسید.