مهارت لیسنینگ PTE – علامت گذاری کلمات اشتباه

PTE Academic Part 3 Listening – Highlight Incorrect Words

 

در این مقاله شما به طور کامل با بخش لیسنینگ PTE آشنا خواهید شد.

متن یا Transcript صوتی که شنیده می شود برای متقاضی نوشته شده و به نمایش در می آید. کلمه هایی از این Transcript اشتباه Incorrect نوشته شده اند و متقاضی حین گوش دادن باید این کلمات را علامت گذاری Highlight کند.

 

قسمت سوم: شنیداری لیسنینگ PTE – زمان کل ۴۵ تا ۵۷ دقیقه
طبیعت فعالیت شرح فعالیت مهارت های مورد ارزیابی طول متن
خلاصه سازی متن شنیداری SST: Summarize Spoken Text پس از شنیدن یک متن صوتی، یک خلاصه ۵۰ تا ۷۰ کلمه ای بنویسید.  

لیسنینگ و رایتینگ

 

۶۰ الی ۹۰ ثانیه
چند گزینه با چند پاسخ Multiple Choice, Choose Multiple Answers پس از شنیدن یک Recording، با توجه به محتوا یا لحن گوینده، چند گزینه را به عنوان پاسخ برای سوال داده شده را انتخاب کنید. لیسنینگ ۴۰ الی ۹۰ ثانیه
جای خالی Fill in the Blanks متن Recordingای که شنیده می شود برای متقاضی نوشته شده و به نمایش در می آید. در بخش هایی از این Transcript جاهای خالی وجود دارد و متقاضی حین گوش دادن باید این کلمات گم شده را بشنود و بنویسد. لیسنینگ و رایتینگ ۳۰ الی ۶۰ ثانیه
انتخاب بهترین خلاصه Highlight Correct Summary پس از شنیدن یک Recording، پاراگرافی را انتخاب می کنیم که بهترین خلاصه را از اطلاعات دریافت شده ارائه می کند.  

لیسنینگ و ریدینگ

 

۳۰ الی ۹۰ ثانیه
چند گزینه با یک پاسخ Multiple Choice, Choose Single Answer پس از شنیدن یک Recording، با توجه به محتوا یا لحن گوینده، یک گزینه را به عنوان پاسخ برای سوال داده شده را انتخاب کنید. لیسنینگ ۳۰ الی ۶۰ ثانیه
تکمیل با کلمات جا افتاده Select Missing Word پس از شنیدن یک Recording، کلماتی را که Recording را تکمیل می کنند انتخاب کنید. لیسنینگ ۲۰ الی ۷۰ ثانیه
علامت گذاری کلمات اشتباه Highlight Incorrect Words متن Recordingای که شنیده می شود برای متقاضی نوشته شده و به نمایش در می آید. کلمه هایی از این Transcript اشتباه نوشته شده اند و متقاضی حین گوش دادن باید این کلمات را علامت گذاری کند. لیسنینگ و ریدینگ ۱۵ الی ۵۰ ثانیه
دیکته Write from Dictation پس از شنیدن یک جمله، آن را بنویسید. لیسنینگ و رایتینگ ۳ الی ۵ ثانیه

 

سوالات علامت گذاری کلمات اشتباه Highlight Incorrect Words می خواهد بسنجد متقاضی چقدر در پیدا کردن عدم تطابق دو ورودی شنیداری و خواندن مهارت دارد. این آیتم مهارت های شنیداری Listening و ریدینگ Reading امتحان دهنده PTE را می سنجد.

 

اجزا و مراحل سوال علامت گذاری کلمات اشتباه Highlight Incorrect Words در لیسنینگ آزمون PTE Academic

بخش لیسنینگ PTE  در چهار مرحله انجام می شود.

بالای صفحه، توضیحات این فعالیت Instructions به نمایش درمی آید.

 

در Audio Status Box، شمارش معکوس برای۱۰ ثانیه وجود دارد. در این بخش عبارت Current Status وجود دارد که در این مرحله نوشته است: Beginning in 10 seconds که یعنی پس از این مدت زمان، پخش صدا به صورت خودکار آغاز خواهد شد. زیر عبارت Current Status به Playing تغییر می کند. یک نمایشگر «پیشروی پخش» به صورت میله ای Bar وجود دارد که از چپ به راست در حین پخش پُر می شود. وقتی پخش تمام شد، وضعیت به Completed تغییر پیدا می کند. همچنین، در این جعبه می توانید حجم یا Volume صدا را به سمت چپ و راست کشیده تا میزان بلندی صدا را تنظیم کنید.

 

رونوشتی از آنچه شنیده شد با حداکثر ۷ غلط عمدی ظاهر می شود. متقاضی PTE‌ می بایست روی آن کلماتی که غلط هستند کلیک کند تا Highlight‌ شوند. برای Dehighlight کردن کافیست دوباره روی آن کلیک کند.

 

در پایان، روی دکمه Next کلیک کرده و به بخش بعدی می رویم.

 

تعداد Recording های این بخش از آزمون دو الی سه عدد است. این Recording ها تنها یک بار پخش شده و طول هر کدام بین ۱۵ تا ۵۰ ثانیه است.

 

جدول زیر تاثیر بخش علامت گذاری کلمات اشتباه Highlight Incorrect Words  را روی مهارت های ارتباطی نشان می دهد.

 

نمره کلی مهارت گفتاری
مهارت های ارتباطی – Communicative Skills
شنیداری گفتاری
خواندن نوشتاری
مهارت های عملی – Enabling Skills
دستورزبان یا گرامر هجی کردن یا املا
فلوئنسی شفاهی واژگان یا لغت
تلفظ قدرت تولید نوشتاری

 

در لیسنینگ PTE اگر تمام کلمات غلط را علامت گذاری کنید، نمره کامل را می گیرید. اگر یک یا چند پاسخ اشتباه داشته باشید، نمره شما کم می شود. هر پاسخ درست یک امتیاز مثبت و هر پاسخ غلط یک امتیاز منفی دارد.

 

آنچه از مهارت لیسنینگ PTE در علامت گذاری کلمات اشتباه Highlight Incorrect Words لیسنینگ آزمون PTE Academic مورد ارزیابی قرار می گیرد:

پیدا کردن اشتباهات رونوشت Transcript

درک لغات آکادمیک

حدس معنی کلمات ناآشنا

دنبال کردن اطلاعات شفاهی

درک تغییرات لحن، سرعت و لهجه

 

آنچه از مهارت ریدینگ مورد ارزیابی قرار می گیرد:

درک لغات آکادمیک

دنبال کردن توالی رخدادها

خواندن تحت شرایط زمانی

تطبیق اطلاعات نوشتاری با صوتی

 

 

استراتژی های علامت گذاری کلمات اشتباه

قبل Listening

رونوشت را به سرعت بخوانید.

نشانگر موس Cursor را در ابتدای متن بگذارید.

مراقب Audio Status Box باشید و به محض شروع، موس را حرکت دهید.

 

در حین Listening

موس را با پیشروی Recording جلو برده و همزمان روی کلمات اشتباه کلیک کنید.

حدس نزنید. فقط کلماتی را که تفاوتشان را می شنوید انتخاب کنید