بارها و بارها این سوال از تمامی مدریسن ما پرسیده شده است که:

چقدر مطالعه برای یادگیری زبان انگلیسی مورد نیاز است؟ و یا اینکه برای بهبود زبان چقدر در روز را باید مطالعه کنم؟ و سوالاتی مشابه به هم. و همیشه هم ما یک جواب واحد برای این سوال داشته ایم……..تا یک سری از فاکتورهای شخصی شما را ندانیم، جوابی نمی توانیم بدهیم. در اصل فاکتورهای شخصی شامل یک سری از خصوصیات علمی، سنی، تحصیلاتی و میزان انگیزه شما را شامل می شود که به صورت مستقیم در یادگیری و هدف شما تاثیر گذار است.

سطح علمی شما

زمانی که شما به دنبال رسیدن به یک هدف در زبان انگلیسی هستید( به عنوان مثال مکالمه روان) اولین نکته ایی که در مورد آن باید به آگاهی برسید و مدرس نیز در مورد آن اطلاعات داشته باشد این است که شما در چه سطح علمی در زبان انگلیسی می باشید. پس تعیین سطح به عنوان ابزاری برای سنجش علم شما استفاده می شود. سپس نه تنها مقدار جلسات آموزشی که زبان پژوه در هفته در آن باید شرکت کند مشخص می شود بلکه مقدار ساعاتی که در منزل نیز باید به مطالعه بپردازد نیز تعیین خواهد شد. حال با دانستن این دو موضوع امکان این است که یک تخمین کلی برای دستیابی به هدف شما که مکالمه روان انگلیسی در مدتی که نیازمند هستید داده شود. حال اگر سطح شما (Elementary) باشد و توانایی مطالعه حداقل ۳ ساعت در روز را داشته باشد، شما به ۳ ماه زمان نیاز خواهید داشت.

سن

توقع نداشته باشید اگر شما بیش از ۳۰ سال سن دارید به همان سرعتی پیشرفت کنید که یک دختر و پسر زیر ۲۰ سال در زبان انگلیسی پیشرفت می کنند! در اصل فاکتور سن در آموزش و یادگیری بسیار تاثیر گذار است. هر چقدر سن شما از ۲۰ سالگی عبور می کند قدرت یادگیری کاهش نیز پیدا می کند، البته منظور ما کند شدن یادگیری نیست بلکه تلاش بیشتر بعد از عبور از سن ۲۰ سالگی است. به عنوان مثال اگر به دنبال دریافت آیلتس در سن ۳۰ سالگی به بالا هستید شما باید ساعات مطالعات بیشتری از یک فرد ۲۰ ساله داشته باشید چون به طور مستقیم مشکلات و دردسرهای بیشتری نیز نسبت به سنین پایین تر برخوردار هستید و به طور غیر مستقیم در زندگی شما تاثیر گذار هستند. البته ناگفته نماند که حتی اگر متاهل و دارای فرزند باشید باز عنصر خانواده و مشکلات خاص خودش در تلاش شما خواه مثبت و یا منفی تاثیر دارد.

تحصیلات

عنصر دیگری که در یادگیری تاثیر شگرفی دارد، مساله میزان تحصیلات و مقدار مطالعات آزاد شما است. بیشتر زبان آموزان بزرگسال به طور معمول سالهاست که ترک تحصیل کرده اند( دیپلم، کارشناسی و یا مدارک بالاتر….) پس به علت فاصله تحصیلی که بین دانشگاه و یا مدرسه اتفاق افتاده است و البته درگیر روزمرگی نیز شده اند، به مرور از قدرت یادگیری آنها کاسته شده است ( دقت بفرمایید منظور ما یاد نگرفتن نیست بلکه تلاش بیشتر است) پس اگر شما نیز مانند هزاران نفر دیگر با فاصله تحصیلی شروع به خواندن زبان انگلیسی کرده اید، به دنبال نتیجه زود و اتفاقی نباشید و اگر هر هدفی دارید باید برای آن تلاش کنید و صددرصد مطمن باشید که به هدف خود خواهید رسید.

انگیزه

به جرات ما اعتقاد داریم که مهمترین فاکتور در یادگیری هر علمی در دنیا موضوع انگیزه است. انگیزه باعث می شود که شما صبح زود از خواب برخیزید و به دنبال کسب خود بروید، انگیزه است که شما را تشویق به تغییر در زندگی تان می کند و انگیزه بوده است که در کلاس زبان ثبت نام کرده اید و غیره…. این که من در سطح پایین زبان انگلیسی هستم دلیل بر یادنگرفتن شما نیست، و همانطور اگر من از سن ۳۰ سالگی گذر کرده ام باید یادگیری خودم را متوقف کنم. شما باید همانطور که در کوچکترین مسایل زندگی خود با انگیزه ظاهر می شوید، همانطور نیز در یادگیری با انگیزه باشید.

موضوعاتی که در بالا اشاره شد بزرگترین مسایلی هستند که نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان در حوزه آموزش زبانهای خارجی وجود دارند و مختص به کشور و یا فرهنگی خاص نیست. اما به نظر ما به علت مشکلات آموزشی در ایران مخصوصا در دوره های آموزش عالی که همه به دنبال راه میان بر هستند، بیشتر دیده می شود. پس اینکه من چقدر در روز باید مطالعه کنم تا در زبان انگلیسی بهتر شوم به طور صددرصد به خودتان وابسته است، هر چقدر بیشتر مطالعه کنید، زودتر و سریع تر به نتیجه دلخواه خواهید رسید. در آخر اینکه گروه آموزشی اوج با استفاده از تمامی امکانات علمی به روز و دقیق این قول را به شما می دهد که اگر با پشتکار در آموزش زبان انگلیسی به پبش بروید در مدتی کوتاه تر به هدف خود خواهید رسید.